Tüketici Bülteni – 8

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

AİDAT İSYANI

Tükonfed Başkanı Aydın Ağaoğlu: Aidatlar bazı çevreler tarafından rant kapısı olarak görülüyor. Bu fahiş zamları önlemek için apartman ve site sakinleri genel kurulda katılıp mutlaka itiraz etmeli. Olmazsa mahkemeye başvurmalı.

TÜKETİCİ KREDİ KARTINA YÜKLENDİ.

Haftalık ortalama harcama tutarı ilk kez 100 milyar liranın üzerine çıkarken, kart bakiyesinin bireysel kredilerdeki payı %30’a dayandı.

Tüketicilerin artık kredi kartlarını kredili alışveriş şeklinde kullanmaya başladıklarını söyleyen bankacılık uzmanı, düşük faiz ve yüksek enflasyon beklentisinde taksitli alışveriş imkânının tüketicileri cezbettiğini dile getirildi.

BDDK verileri ise bireysel kredi kartı harcamalarını ortaya koyuyor. Verilere göre 20 Ocak haftasında bireysel kredi kartı harcamaları stok seviyesi 460,6 milyar liraya yükseldi ve bu geçen yılın aynı haftasına göre yüzde 123,78 artışa işaret ediyor. Bireysel kredi kartı harcamaları stok miktarındaki geçen yıla göre artış da Ağustos 2022 başından bu yana hız kazanmış durumda. Aralık 2022’ye gelindiğinde ise bireysel kredi kartı harcamaları stok miktarında yıllık artış yüzde 100’ü aştı.

AYAKBASTI – KUVER SOYGUNU

Son zamanlarda restoran ve kafe de kuver/servis ücreti adı altında bir ücret alınmaya başlandı. İşin ucu o kadar kaçtı ki 2 bardak çay için 40 TL öderken 50 TL kuver ücreti, pasta servisine 1.000 TL ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Aslında istenilen servis/kuver ücreti adı altında ayakbastı parası yani kısaca dayatma.

Kuver ücreti nedir? Neden alınmak istiyor bunu incelemek lazım. Kuver ücreti; yemek öncesi gelen zeytin, ekmek, zeytinyağı ikramlıklar yani yemek öncesi atıştırmalık. Yani Kuver ücreti esasen verilen bir hizmetin/malın karşılığı olarak alınıyor. Ama gelinen noktada görüyoruz ki bu uygulamayı yapan birçok restoran ve kafe herhangi bir yemek öncesi atıştırmalık vermemesine rağmen bu ücreti almak istemekte. Her faturaya yansıtmaktalar.

ÇEHAYDER’DEN BARINAK ZİYARETİ

Çevre ve Hayvan Dostları (ÇEHAYDER) Derneği Muratpaşa Belediyesi Hayvan Barınağını ziyaret etti.

Ziyarette ÇEHAYDER başkanı Gamze BENZER ile yönetim kurulu üyeleri Emel ÖZGÜR, Av. İbrahim GÜLLÜ ile Rukiye ORHAN ve Mustafa Haluk MÜDERRİSOĞLU yer aldı.

Barınağı gezen ÇEHAYDER heyeti Veteriner İşleri Müdürlüğü sorumlusu Ayşe GENCER’den barınak hakkında ve barınaktaki hayvanların rehabilitasyonu hakkında bilgi aldı.

FAKİR FUKARANIN TENCERESİNDE DERT KAYNIYOR

THD Başkanı Turhan Çakar:

Türkiye’de 82 milyon vatandaşın geçim mücadelesi verdiğini belirten Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, ülkeyi yönetenlerin tenceresinde et, fakir fukaranın tenceresinde ise dert kaynadığını söyledi.

TÜKONFED’İN ÖZEL OKULLAR HAKKINDAKİ YAYINLARI VE AÇIKLAMALARI SES GETİRDİ

Bakan Mahmut Özer mevzuata aykırı işlem yapılan okullara inceleme başlattı. TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun Özel okullarla ilgili TRT Haber’de yaptığı açıklamalar  ertesinde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer mevzuata aykırı işlem yapılan okullara inceleme başlattı.

ET VE ŞEKER FİYATLARIYLA İLGİLİ HAREKETE GEÇİLDİ! TÜKETİCİ KONFEDERASYONU BAŞKANI AYDIN AĞAOĞLUN’DAN TARİH UYARISI

Ocak ayı boyunca fiyatlarda sabitlemeye giden zincir marketler Şubat ayında da fiyatları sabit tutacak mı? Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu zincir market ve perakende sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Ocak ayı boyunca fiyatları sabitleme sözü verdi birçok zincir market. Buna yerel marketler de katıldılar. Katıldılar ama arada zam yapanlar da olmadı değil, özellikle et ve süt ürünlerinde fiyatlar ilerledi.

Kim tüketiciye hizmet ediyor, kim elini taşın altına koydu bunu kimse bilmiyor. Bunu bilmek hakkımız. Bu süreyi uzatsınlar 1 ay çok kısa bir süreydi. Aralık ayında asgari ücret açıklandığında asgari ücret ele geçmeden zam yaptılar. Gazlı içeceklere kadar zamlar geldi. Hala devam ediyor bunları indirsinler ve sabit fiyat uygulamasını biraz daha uzatsınlar istiyoruz.”

TÜKONFED’İN PLANLI TARIM ÖNERİSİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

TÜKONFED’in Planlı Tarım önerisi hayata geçiriliyor.

Bakan Kirişçi; “TarımCebimde mobil uygulamasını çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Gelecek Tarımda Tarım Cebimde diyerek hizmete aldığımız uygulama planlı üretimin en önemli araçlarından biri olacak” dedi

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*