TÜKETİCİ BÜLTENİ – 25

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKONFED’İN ACI GÜNÜ

Konfederasyonumuzun değerli üyelerinden Prof. Dr. Murat Gençbay’ın muhterem eşi, genç yaşta yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak maalesef vefat etmiştir.

Merhumeye rahmet, Gençbay ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.  Mekanı Cennet olsun.

TÜVTÜRK’ÜN KOMİSYON HİZMET BEDELİ İADESİ KARARI

Araç muayene istasyonlarında kartlı ödemelerde araç sahiplerinden/tüketiciden alınan komisyon/hizmet bedeli altındaki ücretin haksız ve kanuna aykırı olduğu, Antalya Tüketici Mahkemesinin emsal olarak nitelendirilebilecek kararları ile tescillenmiştir.

Araç muayene istasyonlarında kartlı ödemelerde araç sahiplerinden/tüketiciden alınan komisyon/hizmet bedeli altındaki ücretin haksız ve kanuna aykırı olduğu, Antalya Tüketici Mahkemesinin emsal olarak nitelendirilebilecek kararları ile tescillenmiştir. Tüketici Başvuru Merkezi Şikayet Masası Sorumlusu Sedat Tulum tarafından hakem heyetine yapılan başvurunun red edilmesi üzerine Tüketici Mahkemesine yaptığı itiraz mahkeme tarafından haklı bulunarak emsal bir kararlar ortaya çıktı.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN FAHİŞ VE HAKSIZ FAİZ UYGULAMALARI

EVKUR gibi Alışveriş Merkezlerinden yapılan alışverişlerde istenilen fahiş faizler ile ilgili tüketicinin lehine emsal kararlar verilmiştir.

Alışveriş merkezleri tarafından taksitli yapılan alışverişlerde tüketicilere sözleşme imzalatılmakta ve sözleşmeye dayalı olarak bono diye adlandırdığımız kambiyo senetleri alınmakta.

Tüketici herhangi bir şekilde de taksitlerinin ödemesinin aksatılması halinde icra takibine geçilmekte ve icra ödeme emrinde işlemiş ve işleyecek faiz yönünden sözleşmede belirtilen fahiş (aylık %7, yıllık %84) faizler talep edilmektedir.

Takibe dayanak borcun tüketici işleminden kaynaklandığı tespit edilmesi halinde; taraflar arasındaki anlaşma ve talep bağlılığı ilkesi dikkate alınarak takipten sonra uygulanacak temerrüt faiz oranının TBK m.120 gereği yıllık %9 yasal faizin yüzde yüz fazlası olan %18 temerrüt faiz oranı uygulanması gerekir.

KELEK KARPUZ İADE EDİLİR Mİ?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, kelek karpuzun “ayıplı ürün” kategorisinde olduğunu ve dolayısıyla da kelek karpuzun iade edilebileceğini vurguladı. Aydın Ağaoğlu, “Dolayısıyla tüketicinin ayıplı ürünle karşılaştığında mevcut olan yasal hakları, kelek karpuzla karşılaştığında da geçerlidir. Şöyle ki tüketici ayıplı ürünle karşılaştığında ayıpsız ürünle misliyle değişimini veya iadesini isteyebileceği gibi, satıcının da buna uyma mecburiyeti vardır. Yani tüketicilerin tercihi neyse uymak zorundadır”.

AİDAT BORCUNU ÖDEMEYEN KİRACININ TAHLİYESİ MÜMKÜN MÜ?

Kiralayan tarafından yönetime ödenen aidat alacağı kiralayana kira borcu ödenmemiş gibi dava açma ve icra takibi yapma hakları tanır. Kiralayanın kira borcu ödenmemiş gibi hareket edebilir. Çünkü aidattan asıl sorumlu kiracıdır.

Taşınmaz sahibi ödediği aidatı rücu için kiracıya ihtar çekip  konutlar ve çatılı işyerleri 30 günlük yasal süre vererek (kira alacağındaki gibi) ödemesini talep edebilir. Verilen sürede ödemez ise kiracı temerrüde düşmüş olacağından taşınmaz sahibi kira akdinin  feshi ile tahliye davası açabilir.

Taşınmaz sahibi için ihtar tek yol değildir. İcra takibi de ihtar yerine geçer. Ev sahibi ihtar çekmeden rücu için icra takibi yapabilir. İcra takibi kira alacağındaki gibi 13 örnek yapılmalıdır. Yine kiracıya ödemesi için icra Dairesi tarafından 30 günlük yasal süre verilmelidir. Bu süre içinde aidat ödenmez ise kiralayan kira akdini feshedebilir. İcra takibine itiraz olursa itirazın kaldırılmasını İcra Hukuk Mahkemesinden isteyebilir. Ya da itirazın iptali davası ile tahliyeyi Sulh Hukuk Mahkemesinden istenebilir.

Mahkeme tarafından tahliye kararı verilmesi sonucunda kiracı taşınmazdan tahliye edilir. Tahliye durumu ile karşı karşıya gelmek istemeyen kiracıların aidat borçların geciktirmemesi gerekir.

TÜKETİCİLER TATİLDE SÜRELERİ KAÇIRMAMALI

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Avukat İbrahim Güllü, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması dolayısıyla son günü idari izin günlerine denk gelen hukuki sonuç doğurabilecek işlemlerle ilgili tüm tüketicilere uyarılarda bulundu.

KONUT AİDATLARINA ASGARİ ÜCRET ORANINDA ARTIŞ HAZIRLIĞINA “FAHİŞ ZAM” TEPKİSİ

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Başkanı Yahya Sağır konut aidatlarına asgari ücret oranında artış hazırlığına “fahiş zam” tepkisi göstererek uyardı: Yönetimin genel kurul yapmadan ve yetki almadan artış yapamaz.

Son zamanlarda asgari ücrette yapılan artış sonrası aidatların da artış yapılacağı yönündeki haberleri Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır, AA muhabirine değerlendirdi.

Başkan Sağır; “Temmuz ayından geçerli olacak şekilde asgari ücrete gelen yüzde 34’lük artış, apartman ve site aidatlarında da aynı oranda artışın olacağı anlamına gelmiyor. Her ne kadar site ve apartman bütçelerinin büyük kısmını personel giderleri oluştursa da enerji, bakım-onarım ve diğer giderler de bütçenin genelindeki artış oranını belirliyor” dedi.

ÖLMEZ: İCRA KAPIDA

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Kurban Bayramı öncesi artan kredi kartı kullanımına değindi.

Başkan Ölmez, “Faiz ve faize faiz uygulamaları nedeniyle, aylık gelirinin tamamı faize gidenler var. Doğal olarak bunun sonucu icra takibidir” dedi.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİNDEN TÜKONFED’E ZİYARET

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube başkanı Neşet Gündüz, Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü’yü makamında ziyaret etti.

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, TÜKONFED’in yaptığı çalışmaları takdirle karşıladığını, TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu’nu duayen olarak kabul ettiğini belirterek her türlü destek ve işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ, GENÇLERİ ÜNİVERSİTELERDEN UZAKLAŞTIRMAMALI

Vakıf üniversitelerine geçen seneye oranla yüzde 70 ile yüzde 100 arasında zam yapıldı. Öğrencileri zor durumda bırakan zamlara ilişkin TELE1’den Nilay Göl’e konuşan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Geçtiğimiz yıl fahiş fiyat artışlarından ötürü bir milyon civarında üniversite öğrencisi öğrenimini ya dondurdu ya bıraktı. Vakıf üniversiteleri, gençlerimizin üniversitelerden ayrılmasına yol açacak tavırlardan uzak durmalı” dedi.

E-TİCARET ALIŞVERİŞİNDE HARCAMALARA DİKKAT

Son dönemde e-ticaret platformlarında harcama yaparken çıkan kredi reklamları tüketicinin aklını çeliyor. Sonrasında ise tüketici, aslında hiç ihtiyacı olmayan pahalı ürünleri radarına alıyor. Tüketici dernekleri bu reklamların normal olduğunu, ancak bilinçli alışveriş yapması ve ihtiyacı kadar harcaması konusunda vatandaşı uyardı.Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicinin internette bilinçli harcama yapması gerektiğini söyledi.

DOLANDIRICILARA KARŞI DİKKAT

Kurban Bayramı öncesi araç kiralama firmalarında yoğunluk yaşanıyor. Araç kiralama firması sahibi Enes Bayram, elindeki araçların tümünün bayram için rezervasyon yapıldığını belirterek “Şu an aşırı derece bir yoğunluğumuz var. Hem bayram arifesi hem de sezonumuz yeni açıldı ondan dolayı” dedi. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise bayram yoğunluğundan faydalanmak isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, “Kurumsal olmayan firmalarla ilgili de mutlaka iyi bir araştırma yapılmalı ondan sonra araç kiralanmalı. Kiralık araç fiyatları çok arttı. İşte bu nedenle tüketiciler riske giriyor, ucuz gördükleri ilanlara yöneliyorlar” ifadelerini kullandı.

ENGELSİZ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİNE ZİYARETİMİZ

Tüketici Konfederasyonu Sosyal Medya paylaşımları ve Web siteler sorumlusu Recep Doğrubakar 17.06.2023 tarihinde Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneğine ziyarette bulunarak bir hafta sonunu değerlendirdi. EYDD Dernek başkanından dernek çalışmaları konusunda bilgiler edindi.Özellikle engellilerin Tüketici hakları konusunda çalışmalar yaptıklarını söyleyen İnce yaşadıkları sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını dile getirdi.

BAŞKAN DÜLDÜL’DEN TATİL DOLANDIRICILIĞI UYARISI

Tüketici Konfederasyonu Başkan Yardımcısı, Şeffaflık ve Etik Derneği Başkanı Mehmet Tulga Düldül, Kurban Bayramı ve tatil sezonunun başlamasıyla tatil dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı.Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ve tatil sezonunun başlaması nedeniyle tatil dolandırıcılığına karşı uyaran Tüketici Konfederasyonu Başkan Yardımcısı, Şeffaflık ve Etik Derneği Başkanı Mehmet Tulga Düldül, tüketicilerin çok sık tercih ettiği turizm sitelerinin ve internet sitelerinin kopyalanması sonucu tüketicilerin mağdur olmaması için dikkat edecekleri konulara değindi. 

HER AN MAĞDUR OLABİLİRİZ!

Antalya’yı teknolojiyi verimli kullanma konusunda en iyi şehirlerden birisi olarak yorumlayan TÜKONFED Bilişim Komisyonu üyesi ve Bilişim Mağdurları Derneği Başkan Vekili Burç Coşkunkan, ilimizin birçok şehre oranla daha bilinçli olduğunu söyledi. Kullanıcıların, teknolojinin kendilerine verebileceği potansiyel zararlar konusunda bilinçlenmesi gerektiğine vurgu yapan Coşkunkan, “Teknolojiyi iyi kullanmak ilerde mağdur olunmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Recep Alper Yılmazlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*