20 Dolara Alınan Hayat Dersi

20 DOLARA ALINAN HAYAT DERSİ

Bazı olaylar vardır ki insanın hayatının akış yönünü değiştirir. Onu bambaşka bir insan olması yönünde müthiş motive eder.

Çoğunlukla küçük yaşlarda yaşadıklarımız hayatımızı olduğu gibi değiştirir. Çocukluğumuzda yaşadığımız acı, tatlı, ibretlik olaylar tercihlerimizi de etkiler.

İşte tarihe adını altın harflerle yazdırmış efsane bir isim: Charlie Chaplin.

İnsanları güldüren mutlu eden büyük komedyen, oyuncu. İşte belki de Chaplin’in kendisini insanlığın mutluluğuna, yüzünü güldürmeye sevk eden de yaşadığı bu ibretlik hadiseydi. Kim bilir belki de.

Gelin Chaplin’in ifadeleriyle o anı, o güzelliği yaşayalım.

Sinema tarihinin en ünlü komedyeni Charlie Chaplin bir röportajında;

Küçük bir çocukken babamla bir sirk şovunu izlemeye gittik. Bilet sırasında uzun bir kuyruk vardı. Ve önümüzde anne-baba 6 çocuktan oluşan bir aile vardı.

Fakirlik hallerinden belliydi, elbiseleri eski ama temizdi. Çocuklar sirkten bahsederken çok mutlu görünüyordu. Onların sırası gelince, babaları gişeye geddi ve bilet fiyatını sordu. Gişe çalışanı ona bilet fiyatını söyleyince adam kekelemeye başladı ve dönüp karısının kulağına bir şeyler fısıldadı. Mahcubiyet yüzünden kolayca okunuyordu. Birden babam cebinden 20 Dolar çıkardı ve yere attı. Sonra eğilip yerden aldı ve adamın omzuna dokunarak şöyle dedi; “Paranız düştü beyefendi..” Adam babama baktı ve gözleri dolarak “Teşekkür ederim efendim” dedi.

Onlar içeri girdikten sonra babam beni elimden çekti ve kuyruktan çıktı. Çünkü babamın adama verdiği 20 $’dan başka parası yoktu. O günden beri babamla gurur duyuyorum ve o 2 dakika benim hayatımda izlediğim en güzel şovdu. O gün izleyemediğim sirk şovundan eminim daha güzeldi.

İşte ibret alınması gereken güzel bir hikaye.

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/20-dolara-alinan-hayat-dersi/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*